TÉMA Zácpa

Laxativa - Seriál o nemocích a lécích 3.díl

Laxativa, neboli projímadla, jsou přípravky podporující vyprazdňování střevního obsahu. Užívané jsou nejčastěji při léčení zácpy (obstipace). Zácpou rozumíme subjektivní pocit obtížné a nedokonalé defekace.

Obstipace může mít řadu příčin. Od špatného stravování až po následek nějakého jiného onemocnění (neurologické problémy, špatná funkce žláz s vnitřní sekrecí). Podstatné  je, že jen málo forem zácpy, se kterými se nejčastěji setkáváme, je skutečným důvodem pro použití laxativ. Většinou totiž postačí jíst potraviny bohaté na vlákninu (obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, brambory), pít hodně tekutin a mít dostatek zdravého pohybu.

Laxativa se užívají především při akutních problémech či symptomatické úlevě při některých onemocněních. Další možné indikace mohou být:

 • K vyprázdnění střev před chirurgickým výkonem, RTG či před endoskopickým vyšetřením tlustého střeva
 • Při požití toxických látek - ke snížení doby jejich pobytu v tenkém střevě a možnosti vstřebání
 • Ke snížení nutnosti silného břišního lisu, například po operacích nebo při infarktu myokardu

Jaké existují druhy laxativ?

Laxativa můžeme zjednodušeně rozdělit na:

 • Objemová (Psyllium, Lepicol) - jsou to vlastně přirozeně se vyskytující nebo synteticky připravené polysacharidy (ethulosa, methylcelulosa). Svými činky v zažívacím traktu jsou totožné s efektem vlákniny. Čili zadružují ve střevech vodu a tím zvětšují objem stolice (z toho důvodu je důležité při jejich užívání pít dostatečné množství tekutin). Účinný efekt nastupuje během jednoho až tří dnů.
 • Kontaktní (Gutalax, Fenolax) - dráždí sliznici střeva a snižují absorpci vody a elektrolytů ze střeva do organismu. Sekundárně pak zvětšují objem střevního obsahu a tím zlepšují střevní motilitu. Jejich účinek se po perorálním podání dostavuje zhruba po 6 a více hodinách.
 • Osmotická (Duphalac, Fructolax) - váží vodu a sekundárně stimulují sliznici k sekreci vody a elektrolytů. Což znamená, že zvětšují objem vody ve střevech, čímž se podpoří peristaltika. Účinek pak přichází do tří hodin v podobě průjmu.

Mohou laxativa nějak ovlivnit užívání dalších léků?

Ano, laxativa můžou výrazně ovlivnit to, jakým způsobem vaše tělo vstřebává určité léky a některé živiny. Obecně zde platí podobné doporučení jako u antacid, a to že mezi užíváním projímadel a dalších léků by měl být zhruba dvou hodinový rozdíl.

Jak dlouho by se měla laxativa užívat?

Laxativa nejsou určena k dlouhodobému užívání a bez doporučení lékaře by se neměla užívat déle než jeden týden. Dlouhodobé či nadměrné užívání může způsobit vážné zdravotní následky. Nadužívání může také zakrýt některé symptomy jiného onemocnění, což oddálí určení správné diagnózy a pozdrží léčbu.

Někdy ovšem bývá nutnost užívat laxativa dlouhodobě. Například při pravidelném užívání opioidů, k snížení bolesti při některých vážnějších onemocnění (tumor atd.). Vždy ale pod dohledem lékaře.

Jaké jsou běžné vedlejší účinky laxativ?

Většinou, pokud jsou správně užívána,  nemají mnoho vedlejších účinků. Někdy mohou způsobit křeče, plynatost, otoky a kožní alergie.

V těhotenství je třeba laxativa podávat, pokud možno až po vyčerpání režimových a dietních opatření. Některé přípravky ze skupiny kontaktních laxativ (antrachinonové deriváty) se částečně resorbují a jsou poté vylučována mateřským mlékem, což má za následek projímavý účinek na kojence.

S vysazením laxativ je spojena kompenzační pauza. Čili trvá několik dní, než se vyprázdněné střevo znovu naplní a pauza ve frekvenci defekace není příznakem nové zácpy.

Kdy by se neměla užívat?

Neužívejte laxativum pokud jste přecitlivělí na látky v něm obsažené. Dále pokud máte speciálně upravený jídelníček, věnujte pozornost látkám, které by ho mohli ovlivnit. Například neužívejte projímadla s obsahem hydroxidu hořečnatého, pokud dodržujete na hořčík omezenou dietu.

Kdy zajít k lékaři?

Jestli máte některá z následujících symptomů, před užíváním laxativ si promluvte s doktorem.

 • Bolest v oblasti žaludku, nevolnost, zvracení
 • Nemoci ledvin

Zastavte užívání laxativ a zajděte lékaře pokud máte rektální krvácení nebo pokud laxativa neúčinkují. Tyto příznaky mohou značit mnohem vážnější problém.

Co když jsem si navykl užívat laxativa dlouhodobě

V takovém případě je potřeba přeškolit tělo na to, aby si odvyklo od pomoci laxativ. To znamená jíst co nejvíce vlákniny (případně si pomoct objemovými laxativy), pít hodně vody a pravidelně cvičit.

Pečlivě čtěte příbalový leták, v případě nejasností se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka!

Laxativa - Seriál o nemocích a lécích 3.díl patří do témat
 • Zácpa novina 27.12.2010 16:36:42

  Zácpa je nemilá věc, pokud trvá dlouho, musíme se proto snažit se jí zbavit - třeba pitím vlažného mléka nebo teplé vody na lačný žaludek .....


Adresář

Diskuze na téma Zácpa

 • 15.09.2012 17:09 Poruchy štítné žlázy

  Máte problém se štítnou žlázou? Nezabírá Vám klasická léčba? hodí se na vás například: - Ned…

 • pavla 23.05.2013 09:05 Posílení imunity

  Já moc na oslabenou imunitu netrpím,ale i tak se mi probiotika osvědčila.Většinou mě trápí…

 • pavla 23.05.2013 09:05 pomocník při zácpě

  Mě na zácpu pomohly klasické probiotika. Zácpa mě taky občas potrápila,ale horší byly zažívací…

 • 04.12.2013 23:12 Bylinky trávení vylepší

  Od dětství mě provázela zácpa, v pubertě začaly záněty moč. cest a protože jsem užívala často ATB,…

 • PŘÍRODNÍ PRODUKTY české firmy PORADENSTVÍ ZDARMA nezávislý poradce 03-012831 www.zdravipokapkach…

 • vlasta 10.04.2014 22:04 exem dětí

  PŘÍRODNÍ PRODUKTY české firmy PORADENSTVÍ ZDARMA nezávislý poradce 03-012831 www.zdravipokapkach…

 • vlasta 10.04.2014 22:04 Posílení imunity

  PŘÍRODNÍ PRODUKTY české firmy PORADENSTVÍ ZDARMA nezávislý poradce 03-012831 www.zdravipokapkach…

 • vlasta 10.04.2014 22:04 bradavice

  PŘÍRODNÍ PRODUKTY české firmy PORADENSTVÍ ZDARMA nezávislý poradce 03-012831 www.zdravipokapkach…

 • Eliska 07.08.2017 18:08 Dětské UM Humana

  Prujem nebo zacpa? Na prujem mame osvedceny enterol.

 • Linda 21.11.2017 20:11 Imunita

  Taky sem lítala skoro půlroku po doktorech, měla semhodně problémy snadýmáním a trápila mězácpa.…

Píšeme jinde
 • Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Kdo by neznal vosí hnízda - kakaové kopečky na piškotu plněné máslovým krémem. A tyto jsou řádně provoněné rumem! Vyzkoušejte recept na oblíbené vánoční cukroví krok za krokem.

 • Jak vybrat kapra?

  Jak vybrat kapra?

  Výběr kapra je jen o starost víc. Většinou je to mužská záležitost. Proto, vážení a milí, neplačte a nezoufejte. Pokud se v rybách nevyznáte, my vám poradíme, jak vybrat skvělého živého kapra.Zdravě.cz na Facebooku